Święto Rodziny

Święto Rodziny

,, Kiedyś mama mi mówiła, że w rodzinie drzemie siła.

Warto o tym się przekonać, by życiowe trudności pokonać…”

W piątek 9 czerwca 2017r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipsku odbyła się uroczystość z okazji  Święta Rodziny pt: ,, Cała łąka dla Mamy i Taty”. Akademię przygotowali uczniowie klas drugich pod kierunkiem swoich wychowawczyń. W przedstawieniu słowno – muzycznym dzieci pokazały  przywiązanie i miłość do swoich rodziców. Były wzruszające wiersze, humorystyczne scenki i piosenki. Dzieci zatańczyły też „ Walczyka dla Mamy i Taty”. Na zakończenie akademii zaśpiewały „ Sto lat”, złożyły życzenia i wręczyły upominki.  Ten miły dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                              Wychowawczynie klas drugich

Dzień Pustej Klasy w klasie 1a

 

 

 

Dzień Pustej Klasy  w klasie 1a

Czapki na głowach, plecaki na plecach, w rękach koce i uśmiechy na ustach. Tak wyglądały pierwszaki, radośnie wychodząc  na dwór, w piątek 9 czerwca. Tego dnia zajęcia były poza salą lekcyjną, ponieważ był to Dzień Pustej Klasy. Przez trzy godziny dzieci uczyły się i bawiły na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała. Podczas zajęć z edukacji polonistycznej, dzieci  wysłuchały  wiersza "Dyzio Marzyciel" - Juliana Tuwima. Obserwowały  niebo na którym pojawiały się różne chmury. Podobnie jak Dyzio, wyobrażały  sobie, co one przedstawiają. Poznały rodzaje chmur i uczyły się je rozróżniać.  Tego dnia przeważały Nimbusy, ale potem zaczęły się pojawiać Cumulusy, które prawie wszystkim przypominają watę cukrową. Po raz pierwszy dzisiaj, dzieci pisały biegające dyktando. Dlaczego biegające? Wyznaczeni uczniowie czytali zdanie, a następnie musieli pobiec do pisarza, czyli dziecka zapisującego i podyktować mu to zdanie. Kto zapomniał musiał pobiec jeszcze raz. Niektórzy biegali kilka razy. Cóż to były za emocje! Tego dnia rozmawialiśmy o marzeniach i czytaliśmy wiersz przy akompaniamencie śpiewających ptaków. Były ćwiczenia dodawania i odejmowania w grach i zabawach oraz układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych. Wykorzystaliśmy kolorową chustę animacyjną, która posłużyła nie tylko do zabaw integracyjnych. Dzieci wybierały kolor z chusty i podawały przykład,  który występuje w przyrodzie, np. żółty jak ...słońce. Gdy przyszedł czas na zabawy ruchowe, emocje sięgnęły zenitu. Gra w "Kółko i krzyżyk" przybrała inną formę. Planszę zastąpiły koła hula-hop i woreczki w dwóch kolorach, a zamiast dwóch zawodników były dwie drużyny. Zmęczeni, trochę brudni, ale baaardzo szczęśliwi, uczniowie wrócili do szkoły na obiad. To był wspaniały dzień.

Wychowawca klasy Halina Czerwonka

 

 

Galeria zdjęć

Ognisko gromady zuchowej „Smerfy”

Dnia 13 czerwca 2017 r. odbyło się ognisko gromady zuchowej „Smerfy”. Zuchy brały udział w grach i zabawach, doskonaliły śpiewanie poznanych pląsów oraz piekły kiełbaski. Podczas spotkania dh M. Zielińska przeczytała również rozkaz o ukończonej i nadanej zuchom sprawności 'Plastuś'. Dziękujemy uczestnikom za udział i zapraszamy w kolejnym roku szkolnym.Czuwaj!

M. Jabłońska

 

   

   
      

Szkolny konkurs z języka angielskiego” Express yourself”

Wyniki  szkolnego konkursu  z języka angielskiego” Express yourself”.

 

Dnia 30 maja 2017r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego-Express yourself skierowany  dla uczniów klas IV. Nauczycielem organizującym i koordynującym przebieg konkursu była pani Renata Podwojska. W konkursie wzięło udział 18  uczniów klas IV, w tym :

- klasa IV A- 10 uczniów,

- klasa IV B- 8 uczniów

Uczestnicy konkursu mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie języka angielskiego, który stanowił podsumowanie czteroletniej pracy uczniów. Arkusz konkursowy  przygotowany został w formie testu wyboru, w którym pytania dotyczyły zagadnień gramatycznych, leksykalnych i kulturowych. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce- Alicja Młynek, kl. IV B

II miejsce- Bartosz Motorny, kl. IV A

III miejsce- Joanna Siejko, kl. IV A

Wyróżnieni zostali pozostali uczestnicy konkursu:

N. Niewczas, O. Gierasińska, J. Burek, P. Niedziela, M. Pastuszka, A. Lisowska, M. Sałek,    J. Lipiec, O. Chuchała, J. Gozdur, W. Zawisza, Sz. Patyk, A. Jelonek, M. Dygas, K. Kaczor

Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez  wydawnictwo Pearson.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję i życzę sukcesów w nauce języka angielskiego.

 

    

 


          

Wyniki Szkolnego Konkursu ‘LOOK AND SAY’

Wyniki Szkolnego Konkursu ‘LOOK AND SAY’ z Języka Angielskiego dla uczniów klas drugich.

W dniach 16 i 19 maja 2017 r. odbył się pierwszy etap konkursu z  języka angielskiego ‘LOOK AND SAY’ dla klas drugich, zorganizowany przez  panią Elżbietę Iwańską. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 28 uczniów. Uczestnicy losowali i odgadywali nazwy rzeczy  znajdujących się na ilustracjach. Drugi etap konkursu odbył się 31maja 2017r. Zakwalifikowało się do niego 14 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test, w którym wykazali się znajomością słownictwa i gramatyki angielskiej oraz ogólną wiedzą językową.

Wyniki konkursu:

 

- I miejsce – Julia Łyjak kl. 2c

- II miejsce – Lena Nowak kl. 2a

- III miejsce – Karol Misiak kl.2c

 

Wyróżnienia :

 

Oliwia Tracz kl. 2a

Kalina Figura kl. 2a

 

Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

 

Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy,  a najlepszym

gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

     

 

 

 

I Gminny Konkurs Pięknego Czytania ,,Czytam, bo lubię” dla klas I-VI

I Gminny Konkurs Pięknego Czytania

,,Czytam, bo lubię” dla klas I-VI

 

Dnia 23.05.2017 r. w Publicznej Szkole  Podstawowej w Lipsku odbył się I Gminny Konkurs Pięknego Czytania ,,Czytam, bo lubię” dla klas I – VI. Konkurs organizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury. Swoje umiejętności prezentowało 22 uczniów ze szkół z Długowoli, Lipska, Krępy Kościelnej i Woli Soleckiej. Uczestnicy czytali losowo wybrany fragment literatury dziecięcej przygotowanej przez organizatorów. Umiejętności czytelnicze uczniów były oceniane przez jury konkursu w składzie: pan Zbigniew Trysiński - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku, pani Renata Mężyk - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z PSP w Długowoli, pani Nina Bania - nauczyciel języka polskiego z PSP w Lipsku oraz pani Monika Zielińska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z PSP w Lipsku. Uczniowie oceniani byli pod kątem poprawności, wyrazistości, biegłości i płynności czytanego tekstu. Po emocjach związanych z prezentowaniem tekstu, skrupulatnym liczeniu punktów przez członków Komisji Konkursowej, przewodniczący Komisji Konkursowej Zbigniew Trysiński, podczas uroczystego apelu odczytał wyniki I Gminnego Konkursu Pięknego Czytania ,,Czytam, bo lubię”:

Tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA zdobyli:

 • Natalia Sońta z kl.1 z PSP w Krępie Kościelnej
 • Natalia Lasek z kl. 2 z PSP w Woli Soleckiej
 • Paulina Majewska z kl. 3 z PSP w Woli Soleckiej
 • Natalia Niewczas z kl. 4a z PSP w Lipsku
 • Aneta Kosno z kl. 5b z PSP w Lipsku
 • Łukasz Niewadzi z kl. 6 z PSP w Krępie Kościelnej

 

2 miejsce:

 • Oliwier Korczak z kl. 1 z PSP w Woli Soleckiej
 • Julia Łyjak z kl. 2c z PSP w Lipsku
 • Igor Majewski z kl. 3 z PSP w Krępie Kościelnej
 • Zuzanna Tomczyk z kl. 4 z PSP w Woli Soleckiej
 • Natalia Stępień z kl. 5 z PSP w Woli Soleckiej
 • Patrycja Piskorz z kl. 6 z PSP w Długowoli

 

3 miejsce

 • Natalia Grabska z kl. 1a z PSP w Lipsku
 • Jan Wójcik z kl. 2 z PSP w Krępie Kościelnej
 • Zuzanna Glina z kl. 3 z PSP w Długowoli
 • Cyprian Cheba z kl. 4 z PSP w Krępie Kościelnej
 • Julia Zielińska z kl. 5 z PSP w Krępie Kościelnej
 • Natalia Żuchowska z kl. 6 z PSP w Woli Soleckiej

 

4 miejsce

 • Bartosz Czerwonka z kl. 3c z PSP w Lipsku
 • Natalia Lisowska z kl. 4 z PSP w Długowoli
 • Jakub Karwicki z kl. 5 z PSP w Długowoli
 • Wiktoria Puton z kl. 6a z PSP w Lipsku

 

Uczniowie wykazali się wysokim poziomem przygotowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały wręczone podczas uroczystego apelu. Uczniowie szkoły, uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mogli również obejrzeć część artystyczną  przygotowaną przez uczniów naszej szkoły oraz prezentację multimedialną informującą o nowościach wydawniczych szkolnej biblioteki.

 

Organizatorki przedsięwzięcia pani Małgorzata Gozdur – bibliotekarka i nauczyciel przyrody i pani Elżbieta Pastwa – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej serdecznie dziękują wszystkim sponsorom naszego konkursu: wydawnictwu Nowa Era, Pani Dyrektor PSP w Lipsku Elżbiecie Kosternie oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za ufundowane nagrody i poczęstunek dla uczestników.

 

Uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękujemy za udział i składamy gratulacje!

 

 

                                                                                                           

                                                                             Małgorzata Gozdur,  Elżbieta Pastwa

           

Spektakl pt. „Powrót w Krainę Baśni"


W poniedziałek 15 maja uczniowie z klas I – III obejrzeli spektakl  pt. „Powrót w Krainę Baśni". Aktorzy przypominając  wszystkim postacie ze znanych  i lubianych bajek zaprosili najmłodszych widzów do wizyty u Królewny Śnieżki i krasnoludków. Razem odwiedzili tajemniczego czarodzieja, Liska Chytruska. Dzieci wędrowały z piracką załogą, kucharzem Bartłomiejem Bartolinim i szpiegiem z Krainy Deszczowców. Aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu klaszcząc i śpiewając wraz z aktorami. Na szczególną uwagę zasługiwała przepiękna scenografia, barwne stroje i skoczna muzyka. Spektakl był świetną zabawą i lekcją obcowania ze sztuką.

 

 

 

I edycja gminnego konkursu matematycznego ”Matematyczny Misz-Masz”

      W dniu 28 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się I edycja gminnego konkursu matematycznego ”Matematyczny  Misz-Masz”, który przygotowali nasi nauczyciele matematyki: mgr Tatiana Paradowska-Kaca i mgr Rafał Urban. Konkurs ten adresowany był do chętnych uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy Lipsko.  W  konkursie udział wzięły 4-osobowe reprezentacje szkół:

- PSP Krępa Kościelna

- PSP Długopola

- PSP Wola Solecka

- PSP Lipsko.

Miał on charakter rywalizacji grypowej i indywidualnej.

Część indywidualna – turniej „1 z 16”. Każda osoba z grupy otrzymywała punkty, które były wliczone do klasyfikacji ogólnej danej grupy.

Część grupowa – uczniowie pracowali w grupach. W tej części uczniowie musieli odwiedzić cztery stanowiska konkursowe, przy których mieli do wykonania różne polecenia. W tej części punkty przyznawane były na podstawie czasu, jaki zajęło uczniom rozwiązanie poszczególnych poleceń.

Wszyscy uczestnicy we wspaniały sposób zaprezentowali swoją matematyczną wiedzę.

  

  Wyniki klasyfikacji końcowej:

- I miejsce - PSP Lipsko

- II miejsce - PSP Krępa Kościelna

- III miejsce - PSP Wola Solecka

- IV miejsce - PSP Długopola

 

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 

Galeria zdjęć.

XII Gminny Konkurs Ekologiczny „Mały Przyjaciel Przyrody” rozstrzygnięty!

 

Od 12 lat nasza szkoła, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Dobro Dziecka” organizuje konkurs, który wpisał się już na stałe w harmonogram konkursów organizowanych w naszej gminie. Pomysł konkursu o takiej tematyce, zrodził się z zainteresowania dzieci ekologią oraz ich wiedzą na temat szeroko rozumianej ochrony przyrody. Co roku, tematyka konkursu zmienia się, choć formą jest test składający się z pytań otwartych i zamkniętych, zadań typu rebusy, krzyżówki, zagadki graficzne. Każdy uczestnik, który w jak najkrótszym czasie odpowie poprawnie na pytania testu i zdobędzie najwięcej punktów przechodzi do drugiego etapu - ustnego. Na tym etapie, sam wybiera stopień trudności pytania, które zadaje komisja konkursowa. Uczeń, który zdobędzie największą ilość punktów otrzymuje tytuł „Mistrz Ekologii”. 

W tym roku, swoją wiedzę na temat ochrony przyrody sprawdziły zespoły trzyosobowe ze szkół z Długowoli, Lipska, Krępy Kościelnej i Woli Soleckiej. Odpowiedzi uczniów były oceniane przez jury konkursu w składzie: pani Iwona Rychter – Lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, pani Teresa Gałek – doradca metodyczny w Lipsku, pani Małgorzata Gozdur- nauczyciel przyrody z PSP
w Lipsku, oraz pani Urszula Piskorz - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z PSP w Długowoli.

Po emocjach związanych z udzielaniem odpowiedzi, skrupulatnym liczeniu punktów przez członków komisji konkursowej, przewodnicząca komisji pani Iwona Rychter, odczytała wyniki  XII Gminnego Konkursu Ekologicznego „Mały Przyjaciel Przyrody”.

Tytuł „Mistrz Ekologii 2017” otrzymała  Paulina Majewska z kl.3 Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Soleckiej zdobywając 6 punktów ( opiekun Katarzyna Łojek)

Kolejne miejsca zajęli:

2 miejsce- Bartosz Czerwonka z PSP w Lipsku zdobywając 5 pkt.      ( opiekun pani Agnieszka Ronduda )

3 miejsce – Martyna Rutkowska z PSP w Długowoli zdobywając 2 pkt. (opiekun pani Urszula Piskorz)

4 miejsce – Aleksandra Siwek z PSP w Długowoli zdobywając 1 pkt. (opiekun pani Iwona Wojciechowska)

4 miejsce – Zuzanna Glina z PSP w Długowoli zdobywając 0 pkt. (opiekun pani Urszula Piskorz)

             

Wyniki drużynowe przedstawiają się następująco:

1 miejsce - PSP w Długowoli- 115 pkt.

2 miejsce- PSP w Woli soleckiej- 85 pkt.

3 miejsce- PSP w Lipsku- 75 pkt.

4 miejsce- PSP w Krępie Kościelnej- 66,5 pkt.

 

W XII Gminnym Ekologicznym Konkursie Plastycznym „Kropla wody- mój cały świat”  komisja konkursowa w składzie: pani Agnieszka Ronduda, pani Małgorzata Łata i pani Teresa Dębska uznała za najlepsze następujące prace:

 

1 miejsce

Natalia Grabska z kl. 1a z PSP w Lipsku

Weronika Kolenda z kl. 2c z PSP w Lipsku

 

2  miejsce

Agata Górz  z kl. 2 z PSP w Woli Soleckiej

Lew Pietraga z kl. 2a z PSP w Lipsku

 

3 miejsce

Szymon Sońta z kl. 2c z PSP w Lipsku

Oliwia Krygier  z kl. 2 z PSP w Długowoli

 

 WYRÓŻNIENIA

 

Alan Sadowski z kl. 1a z PSP w Lipsku

Zuzanna Sfora z kl. 2d z PSP w Lipsku

Olaf Sierpiński z kl. 2c z PSP w Lipsku

Dominika Cieciura z kl. 2b z PSP w Lipsku

Jakub Boczek z kl. 2b z PSP w Lipsku

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, które wręczyła zastępca dyrektora, pani Edyta Raczyńska-Dróżdżel podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie szkoły, uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mogli obejrzeć przedstawienie „W bajkowym świecie Ekobohaterów” przygotowane przez klasę III c, której wychowawcą jest pani Agnieszka Ronduda.

Jako organizatorki składamy podziękowania sponsorom naszego konkursu: Stowarzyszeniu „Dobro Dziecka”, wydawnictwu Nowa Era, Radzie Rodziców z naszej szkoły oraz  pani Barbarze Wójtowicz ze sklepu „1001 drobiazgów”.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękujemy za udział.

 

Halina Czerwonka, Anna Morgaś

 

Galeria zdjęć

Konkurs czytelniczy

                                 

 

Do etapu gminnego Konkursu Pięknego Czytania, który odbędzie się 23.05.2017 r. z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

 

kl. 1 Natalia Grabska

kl. 2 Julia Łyjak

kl. 3 Bartosz Czerwonka

kl. 4 Natalia Niewczas

kl. 5 Aneta Kosno

kl. 6 Wiktoria Puton

 

Wyżej wymienieni uczniowie są Mistrzami Pięknego Czytania w naszej szkole.

 

Komisja Konkursowa: p. J. Bania, M. Gozdur, M. Łata, M. Maciejewska, E. Pastwa, O. Patyk.

Gratulujemy!

 

Galeria zdjęć

 

 

 

Koncert uczniów ze Szkoły Muzycznej w Siennie

„Piękna muzyka jest uniwersalnym językiem,

Który mówi bezpośrednio z serca do serca.”

                                                        Pius XII

         W dniu 27 marca 2017 roku  gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Siennie. Podczas występu zespołu i solistów dzieci z klas I – VI mogły na żywo zobaczyć i usłyszeć akordeon, flet poprzeczny, skrzypce, klarnet oraz gitarę. Zebrani z wielkim zainteresowaniem wysłuchali koncertu.

 

Galeria zdjęć

Sukces recytatorów

 

W piątek 17 marca 2017 r. w LCK odbyły się dwa konkursy recytatorskie: 34 ,, Mały Konkurs Recytatorski’’ oraz 62 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. W konkursach tych Publiczną Szkołę Podstawową w Lipsku reprezentowali uczniowie: Bartosz Adamczyk  (kl. II c), Julia Łyjak ( kl. II c), Natalia Figura (kl. IVa), Nadia Kozak ( kl. VIb) i Alicja Lenart (kl. VIa). Wszyscy uczniowie pokazali duży talent recytatorski. Laureatami konkursów zostali: Bartosz Adamczyk (opiekun Anna Morgaś) oraz Nadia Kozak ( opiekun Nina Bania). Uczniowie ci wkrótce wezmą udział w Koncercie Laureatów, który odbędzie się w Radomiu.    

Julia Łyjak i Natalia Figura  zdobyły wyróżnienia.   Wszystkim recytatorom, którzy   godnie reprezentowali naszą szkołę gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.                                                                            

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

pod hasłem ,,25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni’’.

Dnia 27 marca 2017r. w Lipskim Centrum Kultury odbył się powiatowy finał eliminacji konkursu plastycznego pod hasłem,,25 lat PSP- Profesjonalni, Sprawni, Pomocni’’. Podczas finału nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla laureatów w poszczególnych grupach wiekowych. W eliminacjach powiatowych brały udział prace, Których wykonawcami są następujący uczniowie:

Amelia Boroń kl.Vc

Wiktoria Chyła kl.IVb

Karol Kaczor kl.IVb

Alicja Lenart kl. VIa

Aleksandra Lisowska kl.IVb

Piotr Mierzejewski kl.VIc

Alicja Młynek kl.IVB

Oliwia Molenda kl.Va

Brajan Mordak kl.IVb

Szymon Rogala kl. VIa

               

Laureatem w kategorii uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych został Piotr Mierzejewski -uczeń klasy VIc. Jego praca plastyczna weźmie udział w  eliminacjach na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się 10 maja 2017r.w Radomiu.

                                                                           Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

 

 

I DIECEZJALNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

I DIECEZJALNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

 

 

Dnia 3 marca  w Zespole Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisłą odbył się I Rejonowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Swoim zasięgiem obejmował trzy dekanaty: lipski, siennieński i iłżecki. W konkursie  wzięło udział 65 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Lipska, Woli Soleckiej, Podgóry, Sarnówka, Pawłowic, Chotczy, Ciepielowa, Ostrowca Świętokrzyskiego i Solca nad Wisłą.

W kategorii ,,wiersz’’ wyróżnienie zdobyła Patrycja Pawłowska – uczennica klasy VI c.

W kategorii ,,piosenka’’ naszą szkołę reprezentowały uczennice:

Maria Kosanowska –uczennica klasy V a – zdobywając wyróżnienie,

Julia Michalska – uczennica klasy IV b – zdobywając III miejsce.

 

Laureatem została Zuzanna Baranowska – uczennica klasy IV b, która zaśpiewała piosenkę ,,Dziewczyna z granatem’’. Będzie reprezentować naszą szkołę w XIV Diedezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej w Opocznie, który odbędzie się 28 kwietnia 2017 r.

                                                                                                                                  

 Gratulujemy!!!