Dla rodziców:

 

Jak rozmawiać z dziećmi o epidemii?

 

  • Nie unikajmy tematu. Dziecko widzi, że sytuacja się zmieniła, jest dla niego nowa, nieznana, we wszystkich budzi trudne emocje. Zatem jeśli zadaje pytania, nie zbywajmy dziecka. Unikanie tematu obnaża nasz lęk, a dziecko chce mieć w nas oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza teraz jest to mu potrzebne. Dajmy dzieciom szansę na wyrażenie emocji, okażmy im zrozumienie.
  • Trzymajmy się faktów. Mówmy jasno o tym, jak wygląda sytuacja. Jednak uważajmy na fake newsy, nieuzasadnione przepowiednie, sami też nie szerzmy negatywnych wizji. Na pytania typu „Co teraz będzie?” zawsze dobrą odpowiedzią jest „Nie wiem”
  • Edukujmy dzieci, używając jasnego dla nich przekazu. Nie każdy z nas ma wiedzę dotyczącą mechanizmów epidemiologii, ale można wykorzystać dostępne w sieci pomoce (linki poniżej).
  • Podkreślajmy wagę możliwości wpływania na sytuację. Przypominajmy i doceniajmy takie działania jak mycie i dezynfekcja rąk, ograniczenie kontaktów towarzyskich. Poczucie sprawowania kontroli nad sytuacją redukuje lęk.
  • Pokażmy inne, ciekawe sposoby ekspresji swoich uczuć. Pisanie pamiętnika, piosenek, wierszy, rysowanie. Sami również – w miarę możliwości czasowych i organizacyjnych – możemy zająć się tego typu aktywnością i zaprezentować ją dziecku. To dodatkowo pozytywnie wpłynie na wzajemne relacje.

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCtcUMxUSMWUNBfOaKUv5cjg

https://www.youtube.com/watch?v=Av2-HzRrecI

https://www.youtube.com/watch?v=umYIMTmEqVc

 

 

 

Dla uczniów:

 

 

Kochani, znaleźliśmy się wszyscy w trudnej, nieznanej nam dotychczas sytuacji. Wiecie już, że to nie ferie, tylko czas próby dla nas wszystkich. To od nas w dużej mierze zależy jak go spędzimy, jak zadbamy o własne zdrowie. Zostańcie w domach, żeby nie dać się wirusowi. Uczcie się, ale też dużo odpoczywajcie, zdrowo się odżywiajcie i nie traćcie pogody ducha. To bardzo ważne. Jeżeli będzie Wam trudno, będziecie potrzebować rozmowy i wsparcia, piszcie do mnie na priv na Messenger. Postaram się Wam pomóc na miarę swoich możliwości. Młodsi uczniowie, nie posiadający Messengera, mogą skorzystać z kont swoich rodziców, oczywiście za ich zgodą. Na moim profilu na Facebooku staram się wrzucać posty i filmiki, dotyczące zachowania się w tej trudnej sytuacji. Pozdrawiam Was, życzę zdrowia i wytrwałości Wam i Waszym rodzinom. Mam nadzieję, że wkrótce się spotkamy w szkole, wszyscy zdrowi i uśmiechnięci. A tymczasem czekam na Was w Internecie.

Pedagog szkolny: Małgorzata Łata

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )